FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare   ProfilProfil Mesaje privateMesaje private  AutentificareAutentificare  
condensatorul

Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului BodyDesign.ro -> Generale tatuaje
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
angel wing

Data inscrierii: 10/Oct/2010

MesajTrimis: Lun Noi 01, 2010 5:06 am    Titlul subiectului: condensatorul Raspunde cu citat (quote)

Ce condensatoare folositi la aparatele voastre de tatuat? De cati uF si V sunt?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
angel wing

MesajTrimis: Lun Noi 01, 2010 5:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si inca ceva: cum influenteaza condensatorul functionarrea unui aparat; ex: un aparat cu un condensator de 10uF63V fata de unul cu 47uF35V/100uF35V?
Sus
flo_318

Data inscrierii: 17/Dec/2010

MesajTrimis: Vin Dec 17, 2010 3:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

angel wing a scris:
Si inca ceva: cum influenteaza condensatorul functionarrea unui aparat; ex: un aparat cu un condensator de 10uF63V fata de unul cu 47uF35V/100uF35V?

din cate stiu eu cele de 10 si 22 uF sunt pentru linie deci iti face aparatul mai rapid si cele de 47 se folosesc la aparatele de umplut si umbre si iti face aparatul mai lent.... bine ... pe langa condensator mai sunt o gramada de factori ce deosebesc aparatele de linie si respectiv umbre.. sper sa nu gresesc. Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
angel wing

MesajTrimis: Vin Dec 17, 2010 4:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da. Eu am un aparat momentan si intentionez sa imi mai achizitionez unul ceva mai bun dar si la asta am schimbat bobinele, resorturile si condensatorul. Initial aveam la ambele bobine (si la cele vechi si la astea noi) condensator de 10mF60V si am pus altul de 47mF. Este un aparat pe care il setez atat ca liner cat si ca shader.
Cat desprea restul diferentelor, le stiu, incepand de la cadru, resorturi (in functie de marimea acului si efectul dorit), condensator, bobine... sunt ele multe. Eu unul trebuie insa sa le prind pe parcurs deoarece nu prea am pe nimeni in jur ca sa ma invete. Daca poti sa imi mai spui cate ceva as fi recunoscator!
Sus
flo_318

MesajTrimis: Sam Dec 18, 2010 7:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

angel wing a scris:
Da. Eu am un aparat momentan si intentionez sa imi mai achizitionez unul ceva mai bun dar si la asta am schimbat bobinele, resorturile si condensatorul. Initial aveam la ambele bobine (si la cele vechi si la astea noi) condensator de 10mF60V si am pus altul de 47mF. Este un aparat pe care il setez atat ca liner cat si ca shader.
Cat desprea restul diferentelor, le stiu, incepand de la cadru, resorturi (in functie de marimea acului si efectul dorit), condensator, bobine... sunt ele multe. Eu unul trebuie insa sa le prind pe parcurs deoarece nu prea am pe nimeni in jur ca sa ma invete. Daca poti sa imi mai spui cate ceva as fi recunoscator!

atat cat stiu te ajut. nu vreau sa iti dau sfaturi eronate. au am avut 5 aparate si 2 le-am vandut unui prieten. am ramas cu 3. un MS hybrid si 2 hand made. ideea este sa ai aparat bun sa mearga liniar sa nu te chinui cu el. MS-u isi merita toti bani.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
angel wing

MesajTrimis: Sam Dec 18, 2010 10:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

intentionez sa imi cumpar si eu un MS in curand dar cred ca trebuie sa mai invat cate ceva cu chinuitele astea mai ieftine. Sunt totusi cam scumpe si pana acolo vreau sa imi achizitionez unele medii, cateva hand-made. Vreau un liner sau doua si 1-2 shadere deoarece am inceput cateva lucrari si ma lovesc de multe probleme din cauza ca ar trebui sa alternez intre shader si liner si eu tre sa schimb resorturile si setarea. Si asa se duce timpul, manusi aruncate si altele.
Sus
flo_318

MesajTrimis: Sam Dec 18, 2010 4:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

angel wing a scris:
intentionez sa imi cumpar si eu un MS in curand dar cred ca trebuie sa mai invat cate ceva cu chinuitele astea mai ieftine. Sunt totusi cam scumpe si pana acolo vreau sa imi achizitionez unele medii, cateva hand-made. Vreau un liner sau doua si 1-2 shadere deoarece am inceput cateva lucrari si ma lovesc de multe probleme din cauza ca ar trebui sa alternez intre shader si liner si eu tre sa schimb resorturile si setarea. Si asa se duce timpul, manusi aruncate si altele.

Pfff. Schimbi arcurile in timpul tatuajului? Eu as zice ca arcurile cam de pe orice aparat nu influenteaza asa mult. Ce naiba doar nu sunt EIKON. Eu am pe aparatul de linie arcuri de 22 EIKON care intradevar nu cred k as reusi sa il folosesc la umbre dar pe inca un aparat am arcuri de 18 tot EIKON care il folosesc la colorat si umbre dar cred ca as putea trage si linii cu el prin simpla setare din contact screw
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului BodyDesign.ro -> Generale tatuaje Ora este GMT
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Sustinut de: Romanian phpBB online community