FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare   ProfilProfil Mesaje privateMesaje private  AutentificareAutentificare  
Infectie piercing

Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului BodyDesign.ro -> Piercingul in buric
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ram2006

Data inscrierii: 26/Iul/2006

MesajTrimis: Mie Iul 26, 2006 8:58 pm    Titlul subiectului: Infectie piercing Raspunde cu citat (quote)

Hello!
Am piercing de vreo 3 ani, fara probleme, pana acum 2 saptamani. Am schimbat cercelul (tot aur) dar s-a infectat. Pe langa faptul ca locul e inrosit, a aparut un fel de galma... Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
attila- bizzzart tattoo

Data inscrierii: 06/Mai/2006

MesajTrimis: Joi Iul 27, 2006 7:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

.....probabil ca in timpul operatziunii de schimbat ai ranit peretele canalului si pt asta ai acuma probleme! o alta alternativa ar fi ca "maistrii" bijuteriilor au atata minte de le pushca, si stantzeaza bijuteria de aur de obicei pe tija care intra in acel canal, asta insemnand ca creaza un span de metal pretzios care itzi tot raneste canalul respectiv! prima si prima data scoate bijuteria si uita-te daca nu are stantza pe tija, daca da atunci nu mai folosi bijuteria respectiva, daca nu atunci incepe sa refolosesti apa oxigenata si crema pe care ai folosit-o cand tzi-ai pus piercingul!

p.s. : ...shi inca ceva! tot timpul cand itzi schimbi piercingul sa pui un pic de crema (orice fel) sau pe piercing sau la orificiu, sa nu cumva sa te ranesti cu filetul bijuteriei! Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
ram2006

Data inscrierii: 26/Iul/2006

MesajTrimis: Joi Iul 27, 2006 5:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sfat, este adevarat ca cercelul nou, fiind prea lung, l-am dus undeva sa-l scurteze si probabil a ramas vreun span de la noul filet..Ma ingrijoreaza, insa, galma sau..cum sa-i spun..pana acum am crezut ca este canalul cercelului dar din ce in ce mai mult ma sperie, parca as avea o pietricica acolo. Sper sa nu ajung la chirurgie. Oare asa trebuie sa fie sau a aparut acum? Oare chiar este canalul care s-a intarit? Habar n-am!
Si, mai am o intrebare: oare ar trebui sa nu mai folosesc cercel perioada in care "ma tratez"? Pentru ca n-as vrea sa se inchida gaura.
Multumesc frumos!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
attila- bizzzart tattoo

MesajTrimis: Vin Iul 28, 2006 6:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...foloseste piercing in continuare, poate nu ar fi o idee proasta sa pui o bijuterie de otzel chirurgical, doar sa ai grija sa aiba aceeasi diametru (la tija) ca si aia pe care o portzi (alea de aur is deobicei mai subtziri!), chestia aia de langa este probabil o acumulare de limfa sub piele (organismul tau se ajuta pe sine si lupta impotriva iritatziei!), a avut si prietena mea, si la un tratament de vreo 2 saptamani i-a disparut! eu te-ash sfatui sa folosesti zilnic de 4-5 ori apa oxigenata si dupa aceea de vreo 3 ori sa pui f. f. putzina crema (baneocin), sa te feresti acuma de piscine si de solar sau plaja (toate acestea prelungesc iritatzia aceea pe care ai dobandit-o acuma!). daca mai ai intrebari.....
Sus
Vizitator

MesajTrimis: Dum Iul 30, 2006 7:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am pus din nou vechiul cercel, pe care-l suport mult mai bine (e si mai subtire) si deocamdata, daca nu ma agat in vreo bluza, vad ca nu mai am probleme. M-am dat si cu crema si apa, sper sa aiba efect. Cand o sa treaca, mai incerc o data cu cercelul nou. Poate merge, pana la urma...
Iti multumesc foarte mult pentru sfaturi, m-ai linistit mult, eram speriata rau. Sper sa nu mai fie probleme! Multumesc!
Sus
attila- bizzzart tattoo

MesajTrimis: Lun Iul 31, 2006 11:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

....wellcome! Very Happy
Sus
Aislinn
Vizitator

MesajTrimis: Sam Aug 26, 2006 4:24 pm    Titlul subiectului: Uff! Cred ca se infecteaza pierce-ul din buric! Raspunde cu citat (quote)

Hello!
Scurt istoric ca sa va formati o parere:
Mi-am pus un pierce acum o luna de zil si dupa doar o saptamana mi-a trecut roseata si mancarimea (timp in care am fost la mare si am stat foarte mult in apa). La 1 luna, am decis sa schimb cercelusul cu unul mai frumos. Am fost incapatanata si nu m-am dus pana la salonul de pierce unde mi-a fost facut ca sa mi-l schimbe si am incercat singura. N-am stiut cum se pune si am fortat locul si mi-a cam dat sangele. Am pus din nou cercelusul care mi-a fost pus la bun inceput. M-am chinuit, e adevarat, dar l-am pus. Dupa 10 minute nu mai curgea sange deloc. S-a retras si roseala in 2 zile cat am fost iar la mare. Am vebit de la mare si mp-am prezentat la salonul de body piercing sa mi-l schimb cu unul care atarna... Mi l-a schimbat tipa respectiva si m-a si invatat cum sa fac data viitoare si nu mi-a mai curs nicio picatura de sange.
PS: Cerceii erau din otel chirurgical, toti. Cei cumparati de la salon erau si marcati.

Problema mea:
Joi am schimbat cercelul si n-am avut nimic. Joi seara l-am curatat cu sapun cu glicerina si miere si i-am pus apa cu sare si baneocin. Vineri dimineata era putin rosu dar a trecut. L-am spalat iar, i-am pus iar apa cu sare si iar baneocin. A fost un picut rosu toata ziua. Seara am repetat iar procedura. Sambata dimineata (adica azi) era ok, aproape nici nu se vedea roseata. Am curatat, am pus apa cu sare si baneocin si... s-a inrosit iar. Dupa cateva ore s-a mai restrans roseata. Am facut ceva de mancare si am transpirat si a inceput sa ma deranjeze. L-am curatat acum o ora si parca si-a mai revenit... dar e rosu in continuare si ma deranjeaza cand stau jos sau cand ma ridic. Precizez ca cercelul pus e un pic cam mare si am impresia ca e greu fiindca atarna niste ornamente.
Tipa de la salon mi-a spus ca e normal sa faca asa fiindca am umblat la el si ca nu e de la cercel. si sa continui cu tratamentul si daca in 2 zile nu-si revine sa trec pe la cabinet sa schimbam unguentul.
Mi-e frica de o eventuala infectie si am apelat si aici ca sa cer si alte pareri.

Sper sa nu va supere mesajul meu!
Sus
attila- bizzzart tattoo

MesajTrimis: Lun Aug 28, 2006 7:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mnda! la asta se spune: "nu incercatzi acasa!!!", nimik din ce ai facut tu nu este indicat, nici marea, nici plaja, si nici schimbatul bijuteriilor daca gaura ii proaspata! Tu ce ai facut ai facut pe propria raspundere, dar sper ca stii ca puteai sa patzesti mult mult mai rau! ma bucur ca nu a fost sa fie! dar poate ar fi bine ca oamenii sa nu fie incurajatzi sa faca ''cascadorii'' cu bijuteriile ! Numai bine!
Sus
Vizitator

MesajTrimis: Lun Aug 28, 2006 4:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

attila- bizzzart tattoo a scris:
mnda! la asta se spune: "nu incercatzi acasa!!!", nimik din ce ai facut tu nu este indicat, nici marea, nici plaja, si nici schimbatul bijuteriilor daca gaura ii proaspata! Tu ce ai facut ai facut pe propria raspundere, dar sper ca stii ca puteai sa patzesti mult mult mai rau! ma bucur ca nu a fost sa fie! dar poate ar fi bine ca oamenii sa nu fie incurajatzi sa faca ''cascadorii'' cu bijuteriile ! Numai bine!

merci... mi-am mai revenit, oricum... am fost la cabinet si nu e infectie ci doar foarte iritat locul... am schimbat unguentul si de azi n-am mai pus decat un unguent din Germania si vad ca nu se mai inroseste asa cand il dau. oricum 2 ore dupa ce puneam Baneocin muream de usturime... nu inteleg de ce, pentru ca primele 2 saptamani cand mi-am pus n-am avut nimic. sunt happy ca nu e infectie! Smile

PS: nu faceti ca mine si nu schimbati bijuteriile dupa cum va taie capul!
Sus
attila- bizzzart tattoo

MesajTrimis: Mar Aug 29, 2006 8:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...la unele persoane poate aparea dupa o vreme o sensibilitate la crema baneocin (cum scrie in prospect) care se manifesta prin mancarimi sau aparitzia unor coshuri in jurul suprafetzei tratate.....dupa cum ai descris simptomele tu esti una dintre aceste persoane! pa pa
Sus
Aislinn

Data inscrierii: 30/Aug/2006

MesajTrimis: Mar Sep 05, 2006 7:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hello again. uff... vad ca tipa de la salonul meu nu-i online acum asa ca ma descarc aici. mi-a trecut toata roseata aceea din momentul in care am incetat sa mai pun baneocin si n-am mai dat cu nimic. toate bune si frumoase. de cateva zile imi supureaza o substanta alba ca un gel... si formeaza o coaja in partea de jos, sau ceva de genul... aseara cand l-am spalat se cam lipise si am dezlipit cercelul si am observat o chestie care iesea din gaura in partea de jos...ceva rosiatic ca o lacrimioara pe care nu o pot sterge fiindca pare prinsa in interior...ca o carnita. nu stiu ce e dar acum e mai mare ca ieri... problema e ca nu ma doare. cred ca ori supureaza puroi cu sange, ori a crescut ceva din interior, ori e din cauza ca pielea a fost prea uscata si am fortat zona... nu stiu!
nu pot ajunge la salon pentru ca isi muta sediul... daca ma duc la cel din mall are ceva? mi-e foarte frica sa nu mi se intample ceva sau sa fie infectie. am vazut o groaza de poze pe internet despre asta si tare-mi este ca e ceva de genul asta...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
attila- bizzzart tattoo

MesajTrimis: Mie Sep 06, 2006 8:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

foarte simplu! ce ai descris tu este absolut normal din cate ne-ai povestit ca ai facut cu bijuteria, mancarimea la baneocin a aparut ca un efect secundar (cum scrie in prospect), substantza alba se numeste limfa si inseamna ca organismul tau se auto curatza! carnitza care ai descris-o apare cand piercingul (ma rog, gaura) e iritata, de obicei apare in partea de sus, dar sa nu te panichezi ca tzie tzia aparut jos! potzi sa curetzi zona cu apa oxigenata si potzi sa cumperi Bepanthen, care nu contzine antibiotice si e mult mai bine tolerat de organism. in mod normal daca aplici tratamentul in circa 2 saptamani esti ca noua! numa bine!
Sus
Aislinn

MesajTrimis: Mie Sep 06, 2006 9:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

attila- bizzzart tattoo a scris:
foarte simplu! ce ai descris tu este absolut normal din cate ne-ai povestit ca ai facut cu bijuteria, mancarimea la baneocin a aparut ca un efect secundar (cum scrie in prospect), substantza alba se numeste limfa si inseamna ca organismul tau se auto curatza! carnitza care ai descris-o apare cand piercingul (ma rog, gaura) e iritata, de obicei apare in partea de sus, dar sa nu te panichezi ca tzie tzia aparut jos! potzi sa curetzi zona cu apa oxigenata si potzi sa cumperi Bepanthen, care nu contzine antibiotice si e mult mai bine tolerat de organism. in mod normal daca aplici tratamentul in circa 2 saptamani esti ca noua! numa bine!

ms. eu am scos cercelul! Sad( sper sa nu se astupe gaurica... o sa incerc sa-l pun iar astazi... dar vad ca s-a cam astupat. ufff! am pus apa oxigenata si betamine si apa a sfarait... Sad. se mai poate deschide gaura acum sau trebuie s-o dau din nou? carnita aia a prins coaja...
Sus
balla_baby
Vizitator

MesajTrimis: Sam Sep 09, 2006 3:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am si eu o intrebare si in acelashi timp o mica problema. acum 3 zile mi-am pus si eu un pirs in buric. si este putin roshu in jurul piercingului dar foarte putin.ai mei spun ca este ceva normal caci organismul incearca sa-l accepte insa mie imi este frica de o posibila infectie...ce sa cred?asha este normal?
Sus
Aislinn

MesajTrimis: Sam Sep 09, 2006 8:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

balla_baby a scris:
am si eu o intrebare si in acelashi timp o mica problema. acum 3 zile mi-am pus si eu un pirs in buric. si este putin roshu in jurul piercingului dar foarte putin.ai mei spun ca este ceva normal caci organismul incearca sa-l accepte insa mie imi este frica de o posibila infectie...ce sa cred?asha este normal?

iti trece! la mine a fost mai mult rosu si m-a durut o saptamana, dupa care nu m-a mai durut. apo a inceput sa prinda o cojita alba care ma cam intepa. am scapat de ea apoi ma cam tinea pilelea aia... ehe... cred ca-s mai rea de carne.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului BodyDesign.ro -> Piercingul in buric Ora este GMT
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Sustinut de: Romanian phpBB online community