FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare   ProfilProfil Mesaje privateMesaje private  AutentificareAutentificare  
temporare
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului BodyDesign.ro -> Generale tatuaje
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
eu
Vizitator

MesajTrimis: Mie Apr 12, 2006 8:57 pm    Titlul subiectului: temporare Raspunde cu citat (quote)

in afara de tatuajele cu henna si cele care se lipesc( ca cele de la guma de mestecat doar ca mai evoluate) ce fel de tatuaje temporare mai exista?
am auzit ca sunt unele cu o vopsea care se descompune in timp
tatuajul tine vreo 6 luni.
ce stiti?
raspundeti pls
Sus
runin

Data inscrierii: 17/Ian/2006

MesajTrimis: Joi Apr 13, 2006 8:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut. Tot ce ai enumerat tu, henna, desene cu nu stiu ce vopsea, abtzibilde (sau cum le zice), nu sunt tatuaje sunt doar desene care tzin mai mult. Tatuaj care dispare dupa catziva ani sau luni, tatuaj care e facut normal cu ace, nu exista in lumea asta si pentru asta sunt gata sa pun pariu pe oricat.
Nu exista aparat pe lumea asta care sa bage tushul exact in primul strat de piele, stratul de piele care nu e permanent (epiderma), adica e format din celule moarte care tot cad si sunt inlocuite. Nu ai cum sa ai asa precizie sa bagi doar in stratul ala pentru ca e un strat foarte subtzire, nu are aceeasi consistentza nici macar la 1mm distantza de punctul unde ai bagat acul. Dar presupunand ca ar reusi cineva sa o faca, tre sa te gandesti la faptul ca daca tatuajul ar arata bine, ar arata bine doar in prima zii, iar apoi, vei trai cateva luni de vara imbracat si cu tatuajul acoperit, de frica sa nu aretzi pata care mai ramane din tatuaj, ca tatuajul nu dispare tot dintr-o data.
E o strategie totushi sa iti zic ca iti fac tatuaj care dureaza 3 ani si dupa aceea dispare. Iau bani mai multzi de pe tine, iti fac tatuaj permanent, si dupa 3 ani in care tz-ai vazut zi de zi tatuajul, nu te mai intere daca se duce sau nu, te obisnuiesti cu el. Chiar si un an e mult.
Dar daca totushi vrei tatuaj care dispare, potzi sa iti faci si cu pixul, poate tzine si un an, in functie de cum te speli.

Sfatul meu e sa nu te iei dupa nici o reclama de pe lumea asta, ai si tu net, cauta un pic pe net. Daca o sa vezi tu artist adevarat si cu reputatzie mondiala, ca zice: exista TATUAJ care dispare complet, eu iti dau cat vrei tu.
Sa nu te iei dupa nimeni, nu exista tatuaj "care dispare dupa x luni", exista doar niste desene, care dispar in functie de cat de des speli zona.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
adi_tattoo
Vizitator

MesajTrimis: Joi Apr 13, 2006 10:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

intradevar asa este !!!
Sus
eu
Vizitator

MesajTrimis: Joi Apr 13, 2006 2:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ok.
deci alea nu sunt tatuaje. am inteles.
si totusi din variantele enumerate care tine mai mult?as putea incerca si cu pixul dupa cum spuneai dar avand in vedere ca tin la igiena mea ar disparea foarte repede
Sus
runin

MesajTrimis: Joi Apr 13, 2006 3:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai henna ar fi, dar probabil sti ca esti foarte limitat asupra modelului. NU potzi sa faci kestii extraordinare, nici macar niste tribale ca lumea nu potzi face. Aici ma refer la henna naturala, ca mai e si aia neagra, cu care potzi sa faci chestii fainutze, dureaza mai mult, dar nu e naturala si e foarte toxica. Henna naturala are culoarea maro, roshiatica. Henna neagra e obtzinuta prin amestecarea cu peroxid, sau vopsea de par. Potzi sa ai niste reactii foarte urate de la henna neagra, ca si cum tzi-ai turna acid sulfuric pe piele.
Acuma tu sti daca se merita riscul pentru un desen care dureaza 2,3 saptamani, poate esti unul dintre cei care nu fac alergie la peroxid, dar poate totushi esti alergic Smile
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
tattoo sfinx

Data inscrierii: 28/Feb/2006

MesajTrimis: Joi Apr 13, 2006 4:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru vizitator,
Pe undeva ai dreptate, multi confunda abtibildurile si body painting cu tatuajele temporare. Exista tatuaje temporare care tin de la 6 luni la 2 ani in functie de pigmentul folosit si de organismul uman. Procedura e aceeasi ca la un tatuaj permanent decat ca pigmentul e total diferit. In pigmentii temporari nu se gaseste aceeasi compozitie ca la pigmentii permanenti. Pigmentii temporari pot fi gasiti doar in numar restrans de culori si nu se pot amesteca intre ei pentru a obtine o alta nuanta de culoare. Cand te duci intr-un salon si spune ca lucreaza cu pigmen temporar pretul va fi de 3-4 ori mai scump decat la un tatuaj permanent. Culorile sunt mai sterse pe piele la tatuajele temporare. Din experienta iti spun ca noi cand am comandat acesti pigmenti am facut prima data proba pe noi, acum 3 ani. Dupa 8 luni au inceput sa se stearga, dupa un an jumatate spre doi nu se mai cunostea nimic. Si nici nu ramane semne de la bataia aparatului.
Dan F.
runin

MesajTrimis: Joi Apr 13, 2006 5:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.tattoos-by-design.co.uk/temporary.html
http://tattoo.about.com/cs/beginners/a/aa032103a.htm

Sunt doar doua link-uri ca sa iti demonstrez ca nu vorbesc prostii, sau poate totzi suntem prosti, chiar si cei care fac tatuaje de zeci de ani. Stiu si eu ce fel de pigmentzi exista pe lumea asta si ce consistentza au. Multzi folosesc ca pigmentzi "semipermanentzi" pigmentzi pentru tatuaje cosmetice, care intr-adevar sunt absorbitzi intr-o oarecare masura de corp dar nu dispar definitiv.
Daca mai vretzi link-uri va mai dau. E simplu sa cautzi pe net sa vezi daca exista.
Btw... ultimul link nu e de la un site pe care o scris unu care nu stie nimic despre tatuaje.
Vizitator

MesajTrimis: Joi Apr 13, 2006 6:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"Pentru vizitator,
Pe undeva ai dreptate, multi confunda abtibildurile si body painting cu tatuajele temporare. Exista tatuaje temporare care tin de la 6 luni la 2 ani in functie de pigmentul folosit si de organismul uman. Procedura e aceeasi ca la un tatuaj permanent decat ca pigmentul e total diferit. In pigmentii temporari nu se gaseste aceeasi compozitie ca la pigmentii permanenti. Pigmentii temporari pot fi gasiti doar in numar restrans de culori si nu se pot amesteca intre ei pentru a obtine o alta nuanta de culoare. Cand te duci intr-un salon si spune ca lucreaza cu pigmen temporar pretul va fi de 3-4 ori mai scump decat la un tatuaj permanent. Culorile sunt mai sterse pe piele la tatuajele temporare. Din experienta iti spun ca noi cand am comandat acesti pigmenti am facut prima data proba pe noi, acum 3 ani. Dupa 8 luni au inceput sa se stearga, dupa un an jumatate spre doi nu se mai cunostea nimic. Si nici nu ramane semne de la bataia aparatului.
Dan F."
pai si mai faceti asa tatuaje?sau stiti pe cineva care face?tatuajul care il vroiam era un scris negru deci nu cred ca ar fi o problema in gasirea pigmentului.
Sus
costi

Data inscrierii: 31/Ian/2006

MesajTrimis: Joi Apr 13, 2006 8:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dap, ma bag si eu sa complectez cele spuse mai sus,ceeace stiu si eu sunt acele culori pt. tatuaj cosmetic(detin)si spun producatorii ca in timp 4-6 ani culorile dispar din piele,cat despre tatuaje 2-5-6 luni, Runin a spus bine''pixul'' in rest totul e un bla bla bla.. sau cum mai vretzi un tra la la..... Razz
eu
Vizitator

MesajTrimis: Joi Apr 13, 2006 9:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si stiti e cineva in bucuresti care face dinastea care dispar in cateva luni?
Sus
tattoo sfinx

Data inscrierii: 28/Feb/2006

MesajTrimis: Vin Apr 14, 2006 8:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru vizitator,
Facem de 3 ani si tatuaje temporare. Daca vrei mai multe detalii scrie pe adresa de email.
D.F.
eu
Vizitator

MesajTrimis: Vin Apr 14, 2006 1:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc pt informatii. v-am dat si un mail.astept raspunsul.problema ar fi ca salonul este in craiova.cam departe
Sus
FashionTattoo

Data inscrierii: 03/Ian/2006

MesajTrimis: Vin Apr 14, 2006 8:43 pm    Titlul subiectului: tatuaje temporare Raspunde cu citat (quote)

-tatuajele temporare in Romania sunt o mare escrocherie; dau un exemplu, in Bucuresti KATA SALON isi promoveaza tatuajele temporare pe perioade de 3-6 ani ...in caz ca nu-l mai doresti (zic ei) faci un tratamen cu un ungent si cateva sedintze de "nu-stiu-ce" care consta intr-o "stergere" cu un instrument care seamana cu o periutza de dinti electrica (mult mai aspra)
-pretul unei litere chinezesti de vreo 2cm este de 150E
-datorita pigmentzilor ordinari ai impresia dupa vre-un an ca intradevar tatuajul este nepermanent deoarece se albastreste
-o prietena de-a mea a sunat sa-si faca o programare ca vroia sa renunte la un fluturas si i s-a spus ca dupa terminarea tratamentului tot o sa se cunoasca

~FashionTattoo Bucharest~
www.fashion-tattoo.com
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
eu
Vizitator

MesajTrimis: Vin Apr 14, 2006 9:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si eu pe cine sa cred acum? pe cei care zic ca au facut dinastea si sau sters sau pe cei care zic cai excrocherie?
Sus
FashionTattoo

Data inscrierii: 03/Ian/2006

MesajTrimis: Vin Apr 14, 2006 9:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

daca iti doresti asa mult un tatuaj temporar inseamna ca in subconstienutul tau realizezi ca un tatuaj permanent nu te-ar caracteriza ...sunt o gramada de alte solutii daca simti nevoia unei schimbari de look

~FashionTattoo Bucharest~
www.fashion-tattoo.com
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului BodyDesign.ro -> Generale tatuaje Ora este GMT
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Pagina 1 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Sustinut de: Romanian phpBB online community